Logo Sztab Ostrów Wlkp

Dzięki wam zebraliśmy już: 519794.45 złotych!

Pomaganie masz w genach!

To będzie kolejny ostrowski Finał WOŚP, podczas którego zagramy razem z Fundacją DKMS. 15 stycznia będzie idealną okazją, aby zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku.

12507681_1115421078477504_5941556249977408523_n

W dniu 25. Finału WOŚP w holu Ostrowskiego Centrum Kultury od godziny 14:00 znajdować się będzie punkt Fundacji DKMS, gdzie odbywać się będzie rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych. W zaledwie kilka minut, każda chętna i spełniające określone warunki, pełnoletnia osoba będzie mogła dołączyć do grona potencjalnych dawców.

KTO MOŻE ZOSTAĆ DAWCĄ?
Dawcą komórek macierzystych (szpiku) może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg, który nie cierpi na schorzenia wymienione TUTAJ.

JAK WYGLĄDA PROCES REJESTRACJI?
Jeśli spełniasz powyższe wymogi możesz wypełnić specjalny formularz, który dostaniesz w punkcie DKMS w Ostrowskim Centrum Kultury. Następnie będziesz musiał pobrać swoją próbkę genetyczną. To nic trudnego – wystarczy pobrać wymaz śliny z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnych patyczków. I tyle!

I CO POTEM?
Twoje patyczki zostaną odesłane do laboratorium i zbadane, a jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, po kilku miesiącach otrzymasz list wraz ze specjalną kartą – będziesz potencjalnym dawcą komórek macierzystych. Może się tak zdarzyć, że Twój bliźniak genetyczny, który może znajdować się na drugim końcu świata, któregoś dnia będzie potrzebował Twoich komórek, aby móc dalej żyć.

JAK WYGLĄDA POBRANIE SZPIKU?
Jeśli okaże się, że Twój bliźniak genetyczny potrzebuje Twojej pomocy zostaniesz o tym powiadomiony telefonicznie i zaproszony na szczegółowe badania. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie będziesz mógł przekazać komuś cząstkę siebie. Pobranie szpiku w 80% przebiega bardzo podobnie do oddania krwi, ponieważ komórki pobierane są z krwi obwodowej. Zaledwie w pozostałych 20% przypadków szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej, a nie z rdzenia kręgowego, jak utarło się w stereotypowym myśleniu.

Więcej szczegółowych informacji o dawstwie szpiku znajdziesz na przykład na stronie Fundacji DKMS. Jeśli nie uda Ci się zjawić w OCK 15 stycznia możesz zarejestrować się w bazie dawców poprzez stronę Fundacji.

Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. W bazie Fundacji DKMS znajduje się 946 652 zarejestrowanych potencjalnych dawców, jednak to wciąż za mało i niestety wielu pacjentów wciąż nie znajduje zgodnego genetycznie dawcy.