Logo Sztab Ostrów Wlkp

Dzięki wam zebraliśmy już: 519794.45 złotych!

Oddaj krew i zapisz się do bazy dawców szpiku podczas WOŚP!

Finałową niedzielę rozpoczniemy o godzinie 9:00 w ostrowskim szpitalu, a dokładniej w Terenowym Oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (ul. Limanowskiego 20-22), gdzie do godziny 13:00 odbywać się będzie akcja krwiodawstwa „Wielka Kropla Krwi”. Przypominamy, że każdy chętny do udziału w tej akcji musi spełnić określone warunki, o których przypominamy TUTAJ.

W holu Ostrowskiego Centrum Kultury przez całą niedzielę grać będzie z nami Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych! W zaledwie kilka minut każda chętna, oraz spełniająca określone warunki, pełnoletnia osoba będzie mogła zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku, aby być może uratować kiedyś życie swojemu genetycznemu bliźniakowi.

Dawcą komórek macierzystych (szpiku) może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg, który nie cierpi na żadne z wymienionych schorzeń, które znajdują się TUTAJ. Pobranie próbki genetycznej odbywa się poprzez pobranie wymazu z ust za pomocą specjalnego patyczka. Jeśli wyniki badań, trwających kilka tygodni, będą odpowiednie zostaniesz dodany do bazy potencjalnych dawców. Może się tak zdarzyć, że Twój bliźniak genetyczny, który może znajdować się na drugim końcu świata, któregoś dnia będzie potrzebował Twoich komórek, aby móc dalej żyć. Zostaniesz wtedy powiadomiony telefonicznie i zaproszony na szczegółowe badania. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie będziesz mógł przekazać komuś cząstkę siebie. Pobranie szpiku w 80% przebiega bardzo podobnie do oddania krwi, ponieważ komórki pobierane są z krwi obwodowej. Zaledwie w pozostałych 20% przypadków szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej, a nie z rdzenia kręgowego, jak utarło się w stereotypowym myśleniu. Więcej szczegółowych informacji o dawstwie szpiku znajdziesz na przykład na stronie Fundacji DKMS. Jeśli nie uda Ci się zjawić w niedzielę w OCK możesz zarejestrować się w bazie dawców poprzez stronę Fundacji.

 

0 0 votes
Article Rating